Ana Menü

Mersin Doğalgaz Proje

Mersin Doğalgaz Proje

Doğalgaz Proje, Mersin Doğalgaz Proje, Mersin Doğalgaz Proje Ustası, Mersin Doğalgaz Projelendirme, Mersin Doğalgaz Proje Firması, Mersin Doğalgaz Proje Ücreti, Mersin En Yakın Doğalgaz Proje, Mersin En Uygun Doğalgaz Proje

Doğalgaz Tesisatı Nedir?

Doğalgaz uzun yıllar ev ya da iş yerlerinin ısınması konusunda en etkili olan ve çok fazla tercih edilen ısınma yöntemidir.

Herkesin çok fazla merak ettiği konuların başında gelen doğalgaz tesisatı nedir sorusuna en doğru cevapları Fortes Mühendislik te bulacak ücretsiz teklif alabileceksiniz.

Doğalgaz Nedir?

Petrolün bir çeşidi olan doğalgaz yer kabuğunun altında bulunan fosil kaynaklı yanıcı gaz karışımına denir. Uzun yıllar önce ülkemizde kullanılmaya başlanılan doğalgaz renksiz, kokusuz, zehirsiz ve havadan daha da hafifi olan bir gazdır. Yanma özelliğinden dolayı çevreye vermiş olduğu zarar diğer yakıtlara göre daha da azdır. Doğalgazdan meydana gelecek en önemli tehlike sadece gaz kaçağıdır. Bu neden ile çok daha dikkatli olunması gereken tesisat için kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Son zamanlarda güvenlik ve konfor bakımından hem evlerde hem de iş yerlerinde en çok tercih edilen sistemdir. Doğalgaz konusunda her şeyi hiç yorulmadan Fortes Mühendislik te bulabilirsiniz.

Doğalgaz Tesisatı Bölümleri

Doğalgaz uzun yıllar ev ya da iş yerlerinin ısınması konusunda en etkili olan ve çok fazla tercih edilen ısınma yöntemidir. Doğalgazı kullanmak için mutlaka uzman kişiler tarafından yapılan bir tesisat olması gerekir. Doğalgaz tesisatı bazı bölümlerden meydana gelmektedir. Doğalgaz tesisatı ana vanası, dağıtım borusu, kolon borusu, sayaç bağlantı hattı, tüketim hattı, ayırım hattı ve cihaz bağlantı hattı olarak bölümlere ayrılır.

Doğalgaz Tesisatı Ana Vanası ; Tesisat yapılırken ilk olarak doğalgaz tesisatı ana vanası binaya verilen gazın tam olarak güvenli şekilde kesebilmek ya da binada yer alan dairelere giden gazı kontrol etmek için hat başına yerleştirilen bağlantı aparatlarıdır.

Dağıtım Borusu ; Regülatör ana emniyet vanasından sonra başlayan dağıtım boruları tam olarak gaz sayaçlarının giriş bağlantılarına kadar yatay ya da düşey olacak şekilde yapılmaktadır.

Kolon Borusu ; Doğalgaz tesisatında düşey olarak yerleştirilen borulara kolon borusu denir.

Sayaç Bağlantı Hattı ; Sayaç ve kolonların girişi arasında yer alan boru bloklarının tamamıdır.

Tüketim Hattı ; Sayaçtan en son olarak ayırım noktasına kadar olan ana borulara tüketim hattı denilmektedir.

Ayırım Hattı ; Tüketim hattından başlayıp cihaz bağlantı vanasına kadar olan boruların tümüdür.

Cihaz Bağlantı Hattı ; Cihaz bağlantı vanasından başlayarak cihaza kadar olan hattın tamamıdır.

Doğalgaz Tesisatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğalgaz tesisatı yapılırken kesinlikle işin ehli olan uzman kişilerden yardım almanız çok daha doğru olacaktır. Bu tarz tesisatlar yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Özellikle tüm bağlantılar sırasında amacına uygun olan sızdırmazlık malzemeleri ve sızdırmazlık macunu kullanılmalıdır. Bunun için keten gibi malzemeler en doğru seçimdir. Doğalgaz tesisatlarının mutlaka projeye uygun olacak şekilde döşenmiş olması gerekir. Hatta yapılan doğalgaz tesisatı kesinlikle yetkili tesisat firması ve gaz kuruluşları tarafından test edilmelidir.

Doğalgaz tesisatında kullanılan boruların erişilebilir olması istenmeyen durumlarda acil müdahale edilmesi ve dönemsel kontrollerin yapılması bakımından tesisatın konumu çok önemlidir. Tesisat işleri sırasında borular kesinlikle asansör boşlukları ya da havalandırma kanalları gibi kapalı yerlere konulmaması gerekir. Tüm boruların ve doğalgaz tesisatını meydana getiren elemanların korozyona ya da mekanik darbelere karşı her türlü şekilde korunmuş olması gerekir. Gaz taşıyıcı çelik borular binanın bir tehlike karşısında kolay bir şekilde ulaşılacak yerde olması çok önemlidir.

Gaz Kaçak Dedektörü Nedir?

Ortamda bulunan gaz sızıntısı yoğunluğunu ölçmek için özel olarak tasarlanmış bağımsız olarak kullanılan gaz alarm cihazına gaz kaçak dedektörü denir. gaz sızıntısı belli bir orana ulaştığı zaman sesli ve ışıklı uyarılar vererek kişileri uyarır. Bu cihazlar doğalgaz kaçaklarından meydana gelebilecek zehirlenmeler, yangınlar, ve patlamalara karşı çok önemli bir önlemdir. Gaz kaçak dedektörü doğalgaza tesisatında yapılması gereken önemli konular arasında yer almaktadır. Bu konu hakkında her şeyi Fortes Mühendislik te bulabilecek ve en doğru kararları almanıza yardımcı olacaktır.

Doğalgaz Tesisatı Fiyatları

Doğalgaz genel olarak ülkemizin her yerinde en fazla kullanılan ve tercih edilen bir ısınma sistemidir. Doğalgaz tesisatı yaptırırken kesinlikle uzman tesisat ustası seçilmeli ve en kaliteli malzemeler kullanılmalıdır. Aradığınız tüm ustaları ve en uygun fiyatları sadece Fortes Mühendislik te en doğru şekilde bulacaksınız. Doğalgaz tesisatı fiyatları ile ilgili her şey karşınıza çıkacak ve bütçenize en uygun seçimi yapabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.