İç Mimari Proje Nasıl Hazırlanır? Aşamaları Nelerdir?

İç mimari proje nasıl hazırlanır sorusunu merak edenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. İç mimari projesi, bir ev için baştan sonra programlı bir yenilemenin programlanması ve uygulanmasıdır.

İç mimarlar, bir evi yenileme işi aldıklarında öncelikli olarak o ev için gerekli olan çalışmaları projelendirirler. Hal böyle olunca evin tamamında yenilenecek deforme olan alanlar, büyütülecek ya da küçültülecek alanların belirlenerek kağıda aktarılması gereklidir.

İç Mimari Proje Nasıl Hazırlanır

Mimari projeler için izlenmesi gereken birkaç önemli adım vardır. Evinizde yapacağınız yenilikler için hangi firma ile anlaşacağınıza iyi şekilde karar vermeniz gereklidir. Tecrübeli ve modern gelişmelere açık mimarlar eşliğinde çalışmak her zaman sizin için bir artı olacaktır. Ancak başarılı bir iç mimar işine başlamadan önce mutlaka bazı hazırlık aşamalarını tamamlamalıdır. İşte bu iç mimari proje hazırlık aşamaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

Her işin karşılığında bir tutar belirlemek için öncelikle ne yapılacağına karar verilmelidir. İyi bir iç mimar fiyat konusunu konuşmadan önce mutlaka yeterli keşif çalışması yapmalı ve bu doğrultuda müşterisine bilgi vermelidir. İşlem yapılacak alanın genişliği, yapılacak yenilemelerin düzeyi, alanın ne çeşit bir çalışmaya ihtiyaç duyduğu en başta belirlenmelidir.

Yapılacak çalışmanın ana hatları belirlendikten sonra mutlaka işlem sırası müşteriye belirtilmelidir. bununla beraber bu tadilat ve dekorasyon işlemi için bir süre biçilmelidir. Bu sürede hangi işlemler yapılacağı en başta kararlaştırılmalıdır.

Tadilat ve dekorasyonda yapılacak işlemler belirtildikten sonra mutlaka hangi malzemenin kullanılacağı proje başında kararlaştırılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, projenin fiyatlandırılmasında direkt etkili olan ayrıntılardan birisi malzeme çeşidi ve kalitesidir. Malzemenin kalitesi arttıkça maliyeti de artacaktır. Bu sebeple mutlaka müşteri ile malzemenin çeşidi markası ve fiyatı konusunda mütabık olmak gereklidir.

Malzeme tamam, proje tamam, süre belirlendi ve işe geçme zamanı. Ancak oldukça önemli bir konuda eksik hareket edildi. O da iç mimari proje öncesinde taraflar arasında sözlenme imzalanmasıdır. Her ne kadar kişiler güvene dayalı işlem yapmayı tercih etseler de çoğu zaman çeşitli anlaşmazlıklar sebebi ile sorunlar çıkmaktadır. Taraflar ya fiyat konusunda ya da yapılan işin hatasız olması konusunda fikir ayrılığına düşmektedirler. Bu tarz durumlarda tarafların en başta konuştuğu ve anlaştığı kurallara uygun hareket etmek ve sorun çıkmasını engellemek için sözleşme yapmak şarttır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.